Уред за Европске интеграције / Новости

FFD4 teži izgradnji obnovljenog globalnog okvira finansiranja koji će osloboditi veće količine kapitala uz niže troškove. U Sevilji, putem obnovljenog globalnog okvira finansiranja, čelnici poduzimaju mjere za poticanje ulaganja u ciljeve održivog razvoja i reformu međunarodne finansijske arhitekture kako bi omogućili transformativne promjene koje su svijetu hitno potrebne.

Kako se gradovi suočavaju sa sve većim klimatskim rizicima i rastućom potražnjom za održivom infrastrukturom, osiguranje pristupačnog, dugoročnog finansiranja ostaje ključna prepreka urbanim klimatskim akcijama. Ovaj popratni događaj na visokom nivou istaknuo je provjerene modele partnerstva koji integriraju tehničku stručnost, finansiranje i lokalno znanje kako bi se potaknula otpornost na klimatske promjene i održivi urbani razvoj.

Kroz studije slučaja, uključujući saradnju između multilateralnih razvojnih banaka i Gap fonda koji podržava gradove u Bangladešu, Keniji i Bosni i Hercegovini, sesija je demonstrirala učinkovite strategije za premošćivanje finansijskih nedostataka i ubrzavanje utjecajnih ulaganja. Okupljajući čelnike iz međunarodnih finansijskih institucija, vlada i UN-a, rasprava će istražiti načine usklađivanja ciljeva i resursa, rješavanja institucionalnih prepreka i mobilizacije finansiranja klimatskih promjena u velikim razmjerima. Sudionici će biti pozvani da se uključe u dijalog o poticanju inovativnih partnerstava i unapređenju reformi za povećanje urbanih klimatskih akcija, podržavajući ciljeve Četvrte međunarodne konferencije o finansiranju razvoja i pozicionirajući urbano finansiranje klimatskih promjena na putu prema COP 30.

Glavni govornik na konferenciji odnosno panelima je bio g. Ambroise Fayolle, potpredsjednik EIB-a, a na konferenciji su učestvovali i: gđa Martina Buzuk, stručna savjetnica za fondove i projekte, Vlade Srednjobosanskog kantona, Ured za evropske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitet, Bosna i Hercegovina; g. Mark Bowman, potpredsjednik za politiku i partnerstva, EBRD; g. Hun Kim, generalni direktor, Odjel za sektore, teme i finansijska rješenja, AIIB; gđa Ingrid Hoven, generalna direktorica, GIZ; g. Raymond Njagi Kinyua, član Izvršnog odbora okruga za zemljište i urbani razvoj, kao i za okoliš i klimatske promjene, Okrug Embu, Kenija; g. Stefan Atchia, menadžer Odjeljenja za urbani razvoj, AfDB i gđa Anacláudia Rossbach, izvršna direktorica, UN-Habitat.

Razgovaralo se o tehničkoj pomoći Gap fonda za energetsku efikasnost u BiH, i kako se mogu efikasno dopuniti EBRD-ova ulaganja, poboljšati dijalog o politikama i pristup finansiranju za gradove. Jedan od panela na Četvrtoj međunarodnoj konferencija o finansiranju razvoja na kojima je predstavnica Ureda za evropske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitetu Vlade SBK sudjelovala zajedno sa ostalim panelistima je bila prezentacija saradnje sa GAP fondom i GIZ-om kroz implementaciju projekta energetske efikasnosti javnih zgrada u kantonu.

Na panelu se raspravljalo o tehničkoj podršci koju je BiH primila kako bi se ojačao projektni prijedlog i približilo osiguranju finansiranja inicijative Energetska efikasnosti u javnim zgradama u Srednjobosanskom kantonu. Također, raspravljalo se o ključnim zaključcima iz ovog iskustva koji bi mogli pomoći drugim vladama u strukturiranju i finansiranju sličnih programa energetske učinkovitosti.

Danas je u zgradi Vlade Srednjobosanskog kantona održan radni sastanak na kojem su prisustvovali Ivana Šarić, članica tima projekta "Digitalna transformacija u javnom sektoru u BiH" ispred UNDP-a BiH, Zlatko Abaspahić specijalista za upravljanje UNDP-a BiH, predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova SBK, predstavnici Ministarstva pravosuđa i uprave SBK, Elvir Perenda Šef Kabineta Premijera SBK i Muhamed Softić, sekretar Ureda za evropske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitet prema međunarodnom standardu Vlade SBK.
Na sastanku se razgovaralo o nastavku projekta „Digitalizacija javnog sektora kantona“, odnosno o slijedećim koracima koje je potrebno poduzeti kako bi se postigao konačan cilj ovog projekta, a to je uvođenje prilagođenog, potpuno funkcionalnog portala e-usluga na jednom mjestu i njegovih relevantnih povezanih elemenata za Vladu Srednjobosanskog kantona, kao primjer sistemskog pristupa u pružanju javnih usluga građanima, ali i digitalnoj upravi.
Prisutni na sastanku su se dogovorili da je slijedeća aktivnost koja slijedi provođenje temeljne analize strukture javnih insititucija kantona, analiza upravnih procesa i potreba kako bi se u konačnici zadovoljile potrebe građana ali i rada javne uprave.
Procijenjeni Budžet za sve aktivnosti planirane u okviru projekta „Digitalizacija javnog sektora kantona)“ je 45.000 USD i uključuje dodatne troškove za dizajn i implementaciju procesa nabavke i upravljanje pružateljma usluga, tehničku i stručnu podršku, kao i komunikaciju, koordinaciju, izvještavanje i osiguranje održivosti rezultate projekta. Dodatna sredstva potrebna za realizaciju u iznosu od cca 25,000.00 USD, obezbijediće UNDP.
Vlada SBK je na današnjoj 79. sjednici odobrila korištenje sredstava iz Budžeta SBK za 2025. godinu u iznosu od 37.260,00 KM za sufinansiranje provođenja aktivnosti ovog projekta.

LOGOTIP:

CROSSMART logo 1

NAZIV:

CROSSMART - Crossborder Development Platform for Smart and Precise Agriculture and Agripreneurship Advancement

VODEĆI PARTNERI:

Centar za poduzetništvo Dubrovačko-neretvanske županije

PARTNER/I:

Općina Konavle, Ured za europske integracije, odnose s javnošću i kvalitetu prema međunarodnom standardu SBK/KSB, Opština Tuzi, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet i Asocijacija za ekonomski razvoj REDAH

UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA:

1.516.884,60 EUR

PRORAČUN UREDA ZA EUROPSKE INTEGRACIJE SBK/KSB:

173.124,00 EUR

INTENZITET POTPORE:

85%

CILJ:

 

Opći cilj projekta CROSSMART je razviti i poboljšati inovacijske kapacitete poljoprivrednika i poboljšati njihov pristup naprednim tehnologijama.

AKTIVNOSTI:

Navedeni cilj postići će se uspostavom platforme CROSSMART koja će doprinijeti digitalizaciji poljoprivrede te investicijom u formiranje laboratorija u Općini Konavle, opremljenog visokotehnološkom opremom za potporu regionalnoj proizvodnji vina i maslinovog ulja. Kroz projekt će se poljoprivrednicima omogućiti i pristup aplikaciji za podršku upravljanju nasadima koja će biti integrirana u CROSSMART platformu. Nabavit će se odgovarajuća oprema i uređaji za preciznu i pametnu poljoprivredu koji će biti povezani sa softverskim rješenjem ( U Kantonu Središnja Bosna nabavit će se meteorološke stanice za praćenje osnovnih klimatoloških podataka, senzori za praćenje stanja poljoprivrednog tla).

Uz to, kako bi podrška razvoju pametne i precizne poljoprivrede bila zaokružena, poljoprivrednicima, ali i članovima partnerstva, biti će dostupni treninzi za korištenje sve nabavljene opreme, te edukacije namijenjene razvoju poslovanja. Kao temelj za navedene aktivnosti bit će izrađene i studije za razvoj ruralnih područja i poljoprivrede za svakog od partnera koji provodi pilot aktivnost.

RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA:

1.9. 2024. - 28. 02. 2027 

Уред - локација

« Jul 2025 »
Пон Уто Сре Чет Пет Суб Нед
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31