Premijer Srednjobosanskog kantona Tahir Lendo održao je sastanak s predstavnicima nezavisnog istraživačkog instituta European Stability Initiative (ESI), zamjenikom predsjednika ESI-a Kristofom Benderom i višim analitičarom Adnanom Ćerimagićem. Ova renomirana istraživačka organizacija, sa sjedištem u Beču i Berlinu, poznata je po svojim analizama političkih, društvenih i ekonomskih prilika u zemljama jugoistočne Evrope.
Predstavnici ESI-a su podsjetili da su na području Srednjobosanskog kantona djelovali odmah nakon rata, kada su provodili istraživanja i analize kako bi sagledali stanje u zajednici i pratili procese obnove i stabilizacije. Danas, više od dvadeset godina kasnije, ESI je ponovo prisutan u Kantonu s ciljem da analizira sve promjene koje su se desile u međuvremenu, te da utvrdi kakva je aktuelna situacija u političkom, ekonomskom i društvenom kontekstu.
Premijer Lendo je izrazio dobrodošlicu predstavnicima ESI-a i istakao važnost njihovog rada, naglašavajući kako je važno da nezavisni stručnjaci analiziraju napredak ostvaren u proteklim decenijama, ali i identificiraju izazove s kojima se zajednica i dalje suočava. Sastanak je bio prilika za razmjenu informacija o razvojnim prioritetima Kantona, napretku u jačanju institucionalnih kapaciteta i jačanju društvene kohezije.
Predstavnici ESI-a su najavili nastavak aktivnosti u Bosni i Hercegovini, uključujući i Srednjobosanski kanton, kako bi pružili doprinos razumijevanju složenih društvenih procesa i kreiranju preporuka za dalji napredak i integraciju u širu evropsku zajednicu.
U cilju suzbijanja pojave zarazne bolesti Afrička svinjska kuga te u svrhu sprječavanja njenog širenja, kao i zaštite domaćih i divljih svinja, ministar Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva SBK/KSB daje slijedeće :
SAOPŠTENJE ZA JAVNOST
U cilju suzbijanja pojave zarazne bolesti Afrička svinjska kuga te u svrhu sprječavanja njenog širenja, kao i zaštite domaćih i divljih svinja, ministar Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva SBK/KSB daje slijedeće :
SAOPŠTENJE ZA JAVNOST
Međunarodna suradnja
Međunarodnu saradnja Srednjobosanskog kantona ima za cilj uspostavljanje i unapređenje saradnje sa svim relevantnim međunarodnim i regionalnim institucijama, ambasadama, ekonomskim predstavništvima, srodnim agencijama; učešćem u radu federalnih, državnih i međunarodnih tijela i organizacija; aktivnostima na izvještavanju i analiziranju po kantonalnim i međunarodnim programskim i strateškim dokumentima; aktivnostima na izradi planova i programa uključivanja nevladinog sektora i građana u demokratske društvene procese u Kantonu, te organizacijom i planiranjem drugih aktivnosti međunarodne saradnje. Pored toga, ima za cilj poticanje privredne, obrazovne, kulturne, naučne i drugih oblika saradnje. Kroz međunarodnu saradnju, odnosno saradnju sa međunarodnim organizacijama, drugim regijama i tijelima žele se steći nova znanja i iskustva o regionalnom i privrednom razvoju, koja se mogu primijeniti u Srednjobosanskom kantonu. Cilj aktivne međunarodne saradnje je razviti partnerske odnose i mreže sa pojedinim regijama Evropske unije i drugih zemalja, te kroz uspostavljenu saradnju inicirati, razvijati i provoditi zajedničke projekte i tako doprinijeti poboljšanju stanja u pojedinim sektorima Srednjobosanskog kantona.
KORISNI LINKOVI:
Interaktivni portal za dijasporu BiH
Centar za razvoj odnosa sa BiH