Ured za Europske integracije / Novosti

LOGOTIP:

CROSSMART logo 1

NAZIV:

CROSSMART - Crossborder Development Platform for Smart and Precise Agriculture and Agripreneurship Advancement

VODEĆI PARTNERI:

Centar za poduzetništvo Dubrovačko-neretvanske županije

PARTNER/I:

Općina Konavle, Ured za europske integracije, odnose s javnošću i kvalitetu prema međunarodnom standardu SBK/KSB, Opština Tuzi, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet i Asocijacija za ekonomski razvoj REDAH

UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA:

1.516.884,60 EUR

PRORAČUN UREDA ZA EUROPSKE INTEGRACIJE SBK/KSB:

173.124,00 EUR

INTENZITET POTPORE:

85%

CILJ:

 

Opći cilj projekta CROSSMART je razviti i poboljšati inovacijske kapacitete poljoprivrednika i poboljšati njihov pristup naprednim tehnologijama.

AKTIVNOSTI:

Navedeni cilj postići će se uspostavom platforme CROSSMART koja će doprinijeti digitalizaciji poljoprivrede te investicijom u formiranje laboratorija u Općini Konavle, opremljenog visokotehnološkom opremom za potporu regionalnoj proizvodnji vina i maslinovog ulja. Kroz projekt će se poljoprivrednicima omogućiti i pristup aplikaciji za podršku upravljanju nasadima koja će biti integrirana u CROSSMART platformu. Nabavit će se odgovarajuća oprema i uređaji za preciznu i pametnu poljoprivredu koji će biti povezani sa softverskim rješenjem ( U Kantonu Središnja Bosna nabavit će se meteorološke stanice za praćenje osnovnih klimatoloških podataka, senzori za praćenje stanja poljoprivrednog tla).

Uz to, kako bi podrška razvoju pametne i precizne poljoprivrede bila zaokružena, poljoprivrednicima, ali i članovima partnerstva, biti će dostupni treninzi za korištenje sve nabavljene opreme, te edukacije namijenjene razvoju poslovanja. Kao temelj za navedene aktivnosti bit će izrađene i studije za razvoj ruralnih područja i poljoprivrede za svakog od partnera koji provodi pilot aktivnost.

RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA:

1.9. 2024. - 28. 02. 2027 

17 Srpanj
2024

LOGOTIP:

RECIRCLE LOGO jpg

NAZIV:

RECIRCLE - ImpRoVement of the capacities of waste managment system for implementing CIRCular economy princiLEs

VODEĆI PARTNERI:

Čistoća d.o.o. Zadar

PARTNER/I:

Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA, Ured za evropske integracije Srednjobosanskog kantona, Grad Bihać, Opština Zeta, Čistoća d.o.o. Podgorica

UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA:

2.322.953,90 EUR

PRORAČUN UREDA ZA EUROPSKE INTEGRACIJE SBK/KSB:

280.980,00 EUR

INTENZITET POTPORE:

85%

CILJ:

 

Opći cilj projekta RECIRCLE je jačanje kapaciteta sustava gospodarenja otpadom zajedničkom implementacijom načela kružnog i resursno učinkovitog gospodarstva, s naglaskom na odvojeno prikupljanje otpada te njegovo recikliranje i ponovnu uporabu. Potaknuti pozitivnu promjenu svijesti javnosti o važnosti održivog gospodarenja otpadom, što je središnji izazov u osiguravanju dugotrajnog učinka provedenih poboljšanja.

AKTIVNOSTI:

 

 

 

Projekt RECIRCLE omogućit će napredak u gospodarenju otpadom. Partneri će unaprijediti svoja prethodno implementirana rješenja i uvesti nove procedure kako bi osigurali učinkovitije provođenje procesa odvojenog prikupljanja otpada na svojim područjima. Postavit će se podzemni, polupodzemni i nadzemni spremnici na više lokacija na području Grada Zadra i Grada Bihaća te reciklomati na području Srednjebosanskog kantona. Korištenje navedenih spremnika bit će primjer reciklažne infrastrukture, posebice za partnere u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Njihova uporaba opravdana je prvenstveno zbog većeg kapaciteta prikupljanja, nižih troškova odvoza otpada, smanjenih negativnih utjecaja na okolinu i estetski izgled. Na području Srednjobosanskog kantona i Opštine Zete uvest će se odvojeno prikupljanje otpada u kućanstvima. Projektni partneri provest će niz različitih edukativnih događanja s ciljem podizanja razine znanja i svijesti o gospodarenju otpadom. Rezultat projektnih aktivnosti bit će Digitalna platforma znanja o kružnom gospodarstvu za učinkovito gospodarenje otpadom koja će uključivati identifikaciju izazova i prilika u prekograničnom području, analizu provedenih aktivnosti i druge relevantne projektne informacije i preporuke za uvođenje većine učinkovite i korisne pristupe gospodarenju otpadom primjenjive u programskom području i prenosive na druga područja. Rješenja implementirana projektom omogućit će projektnim partnerima i drugim dionicima da koriste prikupljena znanja i prakse u nastavku provedenih aktivnosti i budućim poboljšanjima svojih sustava gospodarenja otpadom.

RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA:

1. 6. 2024. - 30. 11. 2026.

Na sastanku Odbora za praćenje, održanog 16. 2. 2024. godine, odobreno je finansiranje prvih 9 projektnih prijedloga dostavljenih u okviru prvog poziva Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora 2021 - 2027.

 
Predmet odobrenja bili su projektni prijedlozi u okviru dva specifična cilja: Specifični cilj 2.1 „Promicanje energetske učinkovitosti i smanjenje emisija stakleničkih plinova“ - odobrena 4 projekta i Specifični cilj 2.6. „Promicanje prijelaza na kružno i resursno učinkovitu privredu“ – odobreno 5 projekata.


Listu odobrenih projekata možete preuzeti ovdje.

 
Tokom Poziva, koji je bio otvoren od 3. maja do 2. augusta 2023. godine, pristiglo je ukupno 217 projektnih prijava ukupne vrijednosti 280 miliona eura. Rezultati evaluacije projektnih prijava za preostale programske prioritete biće objavljeni u aprilu 2024. godine. Rezultati ocjenjivanja projekata iz ostalih specifičnih ciljeva u okviru prvog poziva očekuju se u aprilu ove godine. 1


Dodatno, Odbor za praćenje odobrio je i projekat EmBRACE za implementaciju „Fonda malih projekata“ (Small-project fund - SPF) koji će provoditi Hrvatska agencije za malu
privredu, inovacije i investicije (HAMAG BICRO).

U skladu sa novom direktivom e-privatnosti, potrebno je da zatražimo Vašu saglasnost za postavljanje kolačića.
Prihvati