Novosti / Obavještenja

Kantonalna uprava za civilnu zaštitu, u saradnji s Timom za podršku civilno-vojnoj saradnji pri Ambasadi SAD-a u BiH, upriličila je danas obuku za članove Kantonalnog štaba civilne zaštite SBK/KSB.


Tema obuke bila je „Odgovor na katastrofe u prva 72 sata“ a članovi Štaba upoznali su se sa „FEMA (Federalna agencija za upravljanje katastrofama u SAD) standardima, procedurama i linijama pomoći za stabilizaciju stanja u lokalnoj zajednici u prva 72 sata nakon prirodne i druge nesreće.


Predstavnici Kantonalne uprave za civilnu zaštitu kroz prezentacije su ukazali na sve aspekte sistema zaštite i spašavanja u BiH, s akcentom na kantonalni nivo. Obratili su se i komandant Štaba za civilnu zaštitu Tahir Lendo te načelnik Štaba Miroslav Jakić. Bilo je riječi i o posljednjim poplavama koje su zadesile FBiH, o aktivnostima civilne zaštite i Kantonalnog štaba te iskustvima koja trebaju biti analizirana s ciljem da se izvuku pouke za buduće krizne situacije.


Članovi Tima za podršku civilno-vojnoj saradnji pri Ambasadi SAD-a u BiH predstavili su svoja iskustva iz nekoliko kriznih situacija kada su u pitanju prirodne katastrofe i to iz perioda neposredno pred katastrofu, tokom trajanja katastrofe te aktivnosti na saniranju posljedica na područjima pogođenim prirodnim nesrećama. U narednom periodu planirane su i obuke općinskih štabova civilne zaštite na istu temu.

Državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Zrinka Raguž i direktorica Centra za poduzetništvo Dubrovačko – neretvanske županije Karmen Kutnjak, kao predstavnica vodećeg partnera, u Dubrovniku su potpisale ugovor za projekt CROSSMART.


Projekt CROSSMART je prijavljen u sklopu poziva Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027. te je odobren za područje pametnih ulaganja u istraživanje, inovacije i konkurentno poduzetništvo. Vrijednost projekta je 1,52 milijuna eura.


Vodeći partner je Centar za poduzetništvo Dubrovačko-neretvanske županije, a ostali projektni partneri su Općina Konavle, Opština Tuzi, Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet te Asocijacija za ekonomski razvoj REDAH. Partner projekta je i Ured za europske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitetu prema međunarodnom standardu SBK/KSB.


Opći cilj projekta je razviti i poboljšati inovacijske kapacitete poljoprivrednika i poboljšati njihov pristup naprednim tehnologijama. Isto će se postići uspostavom platforme CROSSMART koja će doprinijeti digitalizaciji poljoprivrede te investicijom u formiranje laboratorija u Općini Konavle, opremljenog visokotehnološkom opremom za potporu regionalnoj proizvodnji vina i maslinovog ulja.

 

Kroz projekt će se poljoprivrednicima omogućiti i pristup aplikaciji za podršku upravljanju nasadima koja će biti integrirana u CROSSMART platformu. Nabavit će se odgovarajuća oprema i uređaji za preciznu i pametnu poljoprivredu koji će biti povezani sa softverskim rješenjem ( U Kantonu Središnja Bosna nabavit će se meteorološke stanice za praćenje osnovnih klimatoloških podataka, senzori za praćenje stanja poljoprivrednog tla).

 

Kako bi podrška razvoju pametne i precizne poljoprivrede bila zaokružena, poljoprivrednicima, ali i članovima partnerstva, biti će dostupni treninzi za korištenje sve nabavljene opreme, te edukacije namijenjene razvoju poslovanja. Kao temelj za navedene aktivnosti bit će izrađene i studije za razvoj ruralnih područja i poljoprivrede za svakog od partnera koji provodi pilot aktivnost. Trajanje projekta je 30 mjeseci.

Obzirom da se situacija na području poplavljenih općina postepeno stabillizira, na prijedlog Kantonalnog stožera civilne zaštite, Vlada KSB/SBK donijela je 17.10.2024.godine. Odluku o prestanku stanja nesreće uzrokovano obilnim padalinama na području Kantona. Općine Fojnica i Kiseljak 14.10.2024.godine a općina Kreševo 17.10.2024.godine, donijele su Odluke o proglašenju prestanka stanja nesreće uzrokovane obilnim padalinama.

Kantonalni stožer civilne zaštite zadužen je da i dalje prati i procjenjuje situaciju na području Kantona Središnja Bosna i na toj osnovi utvrđuju mjere i aktivnosti potrebne za normaliziranje stanja u općinama Fojnica, Kiseljak i Kreševo.

Vlada KSB/SBK zadužila je rukovodioce organa uprave i upravnih organizacija Kantona, da u okviru svoje redovne djelatnosti, obavljaju i dodatne poslove koji se odnose na otklanjanje posljedica nastalih djelovanjem nesreće. Kantonalna uprava za civilnu zaštitu zadužena je da, u slučaju potrebe, stavi na raspolaganje snage i sredstva službi za zaštitu i spašavanje KSB/SBK. Kantonalna komisija za procjenu šteta dužna je dostaviti konačno izvješće o procijenjenoj šteti Vladi KSB/SBK na razmatranje i usvajanje najkasnije u roku od 15 dana od dana kada općinske komisije u cjelini završe izradu izvješća o procijenjenoj šteti.

Novosti

24.10.2024 Kantonalna uprava za civilnu zaštitu, u saradnji s Timom za podršku civilno-vojnoj saradnji pri Amba...
22.10.2024 Državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Zrinka Raguž i direktori...
17.10.2024 Obzirom da se situacija na području poplavljenih općina postepeno stabillizira, na prijedlog Kantona...
17.10.2024 Obavijest o objavi Javnog poziva po programu utroška sredstava sa pozicije „Transfer - poticaj šumam...
14.10.2024 OBAVIJEST poseban režim saobraćaja (doc)...
« Oktobar 2024 »
Pon Uto Sri Čet Pet Sub NED
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31