recircle - Vlada SBK - KSB

Na temelju člana 18. stav (2) i (3), a u svezi sa članom 10. stav (3) Zakona o javnim nabavkama (Službeni list BiH, broj: 39/14 i 59/22), te Zaključka Vlade Srednjobosanskog kantona o davanju saglasnosti za zaključenje Sporazuma o implementaciji projekta RECIRCLE odobrenog u sklopu Interreg IPA programa Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2021-2027 broj: 01-04.1-6292/2024-27 od 18.07.2024.god., Sekretar Ureda za evropske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitet prema međunarodnom standardu SBK, donosi

ODLUKU

o izuzeću od primjene Zakona o javnim nabavkama

Odluka o izuzeću od primjene Zakona o javnim nabavkama (pdf)

Objavljeno u Planovi nabava

Početna konferencija projekta RECIRCLE održana je 20.11.2024. godine u Inkubatoru „Bili Brig“ u Zadru. Konferenciju je organizirala Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA u suradnji s Čistoćom Zadar. Projekt RECIRCLE sufinancira se u okviru Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora 2021. - 2027.


Konferenciji su nazočili gradonačelnik Grada Bihaća Elvedin Sedić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije Daniel Segarić, direktor Čistoće d.o.o. iz Zadra John Ivan Krstičević, ravnateljica Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA Marina Dujmović Vuković, zamjenik pročelnika Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša Grada Zadra Hrvoje Šarić te predstavnici projektnih partnera.


Partneri na projektu su još i Ured za europske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitetu prema međunarodnom standardu Srednjobosanskog kantona i Grad Bihać iz Bosne i Hercegovine te Općina Zeta i Čistoća Podgorica iz Crne Gore.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.322.953,90 eura. Bespovratna EU sredstva su 85 % ukupne vrijednosti projekta – tj. 1.974.510,80 eura. Proračun Ureda za europske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitetu prema međunarodnom standardu Srednjobosanskog kantona je 280.980,00 eura.


Opći cilj projekta RECIRCLE je jačanje kapaciteta sustava gospodarenja otpadom zajedničkom implementacijom načela kružnog i resursno učinkovitog gospodarstva, s naglaskom na odvojeno prikupljanje otpada te njegovo recikliranje i ponovnu uporabu. Razdoblje provedbe projekta je od lipnja 2024. godine do kraja studenoga 2026. godine.
Projektni partneri će provesti niz različitih edukativnih događanja s ciljem podizanja razine znanja i svijesti o gospodarenju otpadom.


Rezultat projektnih aktivnosti bit će i Digitalna platforma znanja o kružnom gospodarstvu za učinkovito gospodarenje otpadom koja će uključivati identifikaciju izazova i prilika u prekograničnom području, analizu provedenih aktivnosti i druge relevantne projektne informacije i preporuke.
Rješenja implementirana projektom omogućit će projektnim partnerima i drugim dionicima da koriste prikupljena znanja i prakse u nastavku provedenih aktivnosti te u budućim poboljšanjima svojih sustava gospodarenja otpadom.

Objavljeno u Novosti

Vlada SBK je usvojila zapisnik sa 61. redovne i 5. vanredne sjednice.

Objavljeno u Sjednice 2024

Vlada SBK usvojila je Zapisnik sa 50. sjednice.

Objavljeno u Sjednice 2024
Srijeda, 17 Srpanj 2024 12:10

RECIRCLE

LOGOTIP:

RECIRCLE LOGO jpg

NAZIV:

RECIRCLE - ImpRoVement of the capacities of waste managment system for implementing CIRCular economy princiLEs

VODEĆI PARTNERI:

Čistoća d.o.o. Zadar

PARTNER/I:

Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA, Ured za evropske integracije Srednjobosanskog kantona, Grad Bihać, Opština Zeta, Čistoća d.o.o. Podgorica

UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA:

2.322.953,90 EUR

PRORAČUN UREDA ZA EUROPSKE INTEGRACIJE SBK/KSB:

280.980,00 EUR

INTENZITET POTPORE:

85%

CILJ:

 

Opći cilj projekta RECIRCLE je jačanje kapaciteta sustava gospodarenja otpadom zajedničkom implementacijom načela kružnog i resursno učinkovitog gospodarstva, s naglaskom na odvojeno prikupljanje otpada te njegovo recikliranje i ponovnu uporabu. Potaknuti pozitivnu promjenu svijesti javnosti o važnosti održivog gospodarenja otpadom, što je središnji izazov u osiguravanju dugotrajnog učinka provedenih poboljšanja.

AKTIVNOSTI:

 

 

 

Projekt RECIRCLE omogućit će napredak u gospodarenju otpadom. Partneri će unaprijediti svoja prethodno implementirana rješenja i uvesti nove procedure kako bi osigurali učinkovitije provođenje procesa odvojenog prikupljanja otpada na svojim područjima. Postavit će se podzemni, polupodzemni i nadzemni spremnici na više lokacija na području Grada Zadra i Grada Bihaća te reciklomati na području Srednjebosanskog kantona. Korištenje navedenih spremnika bit će primjer reciklažne infrastrukture, posebice za partnere u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Njihova uporaba opravdana je prvenstveno zbog većeg kapaciteta prikupljanja, nižih troškova odvoza otpada, smanjenih negativnih utjecaja na okolinu i estetski izgled. Na području Srednjobosanskog kantona i Opštine Zete uvest će se odvojeno prikupljanje otpada u kućanstvima. Projektni partneri provest će niz različitih edukativnih događanja s ciljem podizanja razine znanja i svijesti o gospodarenju otpadom. Rezultat projektnih aktivnosti bit će Digitalna platforma znanja o kružnom gospodarstvu za učinkovito gospodarenje otpadom koja će uključivati identifikaciju izazova i prilika u prekograničnom području, analizu provedenih aktivnosti i druge relevantne projektne informacije i preporuke za uvođenje većine učinkovite i korisne pristupe gospodarenju otpadom primjenjive u programskom području i prenosive na druga područja. Rješenja implementirana projektom omogućit će projektnim partnerima i drugim dionicima da koriste prikupljena znanja i prakse u nastavku provedenih aktivnosti i budućim poboljšanjima svojih sustava gospodarenja otpadom.

RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA:

1. 6. 2024. - 30. 11. 2026.

Četvrtak, 11 Srpanj 2024 10:07

Potpisan ugovor za projekt RECIRCLE

Ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić i direktor društva Čistoća d.o.o. Zadar John Ivan Krstičević, kao predstavnik vodećeg partnera, u Zadru su potpisali ugovor za projekt RECIRCLE. Projekt je vrijedan vrijedan 2,32 milijuna eura, a financira se u sklopu programa Interreg IPA programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027.

Partner projekta je Ured za europske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitetu prema međunarodnom standardu SBK/KSB, dok su pored Čistoće d.o.o. Zadar kao vodećeg partnera, ostali partneri su, Agencija ZADRA NOVA, Grad Bihać, Općina Zeta te Čistoća d.o.o. Podgorica.

Cilj projekta je jačanje kapaciteta sustava gospodarenja otpadom zajedničkom implementacijom načela kružnog i resursno učinkovitog gospodarstva.

Trajanje projekta je 30 mjeseci u toku kojih će na području Srednjobosanskog kantona biti nabavljeno deset reciklomata, provest će se pilot akcija odvojenog prikupljanja otpada u 500 kućanstava uz osiguranje infrastrukture za takvu vrstu prikupljanja otpada. Uz to, provest će se aktivnosti promocije i edukacije vezane za kružnu ekonomiju među djecom, kao i radionice za relevantne osobe koje se bave zbrinjavanjem otpada.

Objavljeno u Novosti

U sklopu prvog poziva za prijavu projekata u okviru Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027, odobrena su ukupno 33 projekta od ukupno 217 prijavljenih. Ured za europske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitetu prema međunarodnom standardu SBK/KSB, zajedno s partnerima, implementirat će dva projekta koja se iz navedenog programa financiraju u iznosu 85% vrijednosti.

 

Prvi odobreni projekt akronima CROSSMART odnosi se na specifični cilj 1.1. Istraživanje i razvoj. Cilj projekta je razviti i poboljšati inovacijske kapacitete poljoprivrednika i poboljšati njihov pristup naprednim tehnologijama. To će se postići uspostavom platforme CROSSMART koja će doprinijeti digitalizaciji poljoprivrede. Projekt uključuje razvoj aplikacije dostupne poljoprivrednicima, za podršku upravljanju farmama koja će biti integrirana u CROSSMART platformu. Nabavit će se odgovarajuća oprema i uređaji za preciznu i pametnu poljoprivredu koji će biti povezani sa softverskim rješenjem (bespilotne letjelice opremljene multispektralnim senzorima, meteorološke stanice za praćenje osnovnih klimatoloških podataka, senzori za praćenje stanja poljoprivrednog tla i napredni mobilni laboratoriji za analize tla i vode). Vodeći partner na projektu je Centar za poduzetništvo Dubrovačko- neretvanske županije, a projektni partneri, uz Ured za europske integracije su Općina Konavle, Općina Tuzi, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu te Udruženje za gospodarski razvoj REDAH. Ukupna vrijednost projekta je 1.577.786,60 eura, dok je proračun Ureda za europske integracije je 173.124,00 eura.

 

Drugi projekt odobren za financiranje je projekt „RECIRCLE“ u okviru specifičnog cilja 2.6. Promocija i tranzicija na cirkularnu i učinkovitu ekonomiju. Cilj projekta je promicanje održivog upravljanja otpadom i prelazak na kružnu i resursno učinkovitu ekonomiju kako bi se doprinijelo zaštiti okoliša. Trajanje projekta je 30 mjeseci u toku kojih će na području Srednjobosanskog kantona biti nabavljeno deset reciklomata, provest će se pilot akcija odvojenog prikupljanja otpada u 500 domaćinstava uz obezbjeđenje kompletne infrastrukture za takvu vrstu prikupljanja otpada što dalje može poslužiti kao polazna osnova za implementaciju sličnih aktivnosti na području cijelog Kantona.

 

Uz to, projektni partneri provest će aktivnosti promocije i edukacije vezane za kružnu ekonomiju među djecom, kao i radionice za relevantne osobe koje se bave zbrinjavanjem otpada. Vodeći partner projekta je Čistoća Zadar doo, a ostali partneri, uz Ured za evropske integracije, su Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA, Grad Bihać, Općina Zeta te Čistoća Podgorica doo. Ukupna vrijednost projekta je 2.347.561,90 eura, a dio koji se odnosi na Ured za europske integracije je 280.980,00 eura.

Objavljeno u Novosti